Kapat
Armasad Arıcılık Fuarı 2020
Armasad Arıcılık Fuarı 2020

NEDEN KATILMALISINIZ ?

Değerli sektör paydaşlarımız,

Uluslararası bir marka olanTÜRKİYE ARICILIK FUARLARI’ nın 7. sini düzenlemekteyiz. Fuarımız 28-29 Şubat, 1 Mart 2020 tarihleri arasında İstanbul'un güzide mekanlarından biri olan Haliç Kongre Merkezi Fuar Alanında gerçekleşecektir.

Fuarımızda, Arıcılık Sektörüne ürün ve hizmet sağlayan katılımcı firmaları, arıcılık mesleğine gönül vermiş ziyaretçiler ile buluşturacağız. Fuarımız ile ilgili ekte size göndermiş olduğumuz dosyalarda stant planı, fuar kuralları, sponsorluklar ve stant fiyatlarıyla ilgili bilgilendirmeler mevcuttur.

Gerçekleştirdiğimiz altı fuarda elde etmiş olduğumuz başarıları sizlerin de desteği ile bir üst seviyeye taşımak en büyük amacımızdır. Bu amacımıza katkı sağlamak, ülkemizde arıcılık sektörünü kalkındırmak ve firmanızın ürün ve hizmetlerini fuarımızda tanıtma fırsatı için fuarımıza katılmanız bizleri onurlandıracaktır.

FUARIN AMACI

Arıcılık Malzemeleri ve Arı Ürünleri Sanayicileri Derneği (ARMASAD)arıcılık sektörün de imalatı olan firmaların bir araya gelerek Ankara da 2015 yılında kurmuş oldukları dernektir. Dernek üyeleri içirişinde metal işleme grubunda; arıcılık makine ekipman üreticileri, ahşap grubunda; arı kovanı üreticileri, plastik grubunda; kovan tabanı, yemlik ve diğer yan ürün üreticileri, tekstil grubunda; maske, örtü bezi ve eldiven üreticileri, ilaç ve premiks katkı grubunda; arı sağlığında kullanılan ilaç ve vitamin takviyelerinin üreticileri, arı ürünleri grubunda; bal mumundan petek işleyen işletmeler ve ana arı, arı üreticileri, yem grubunda; arı beslenmesinde kullanılan şurup ve kek üreticileri yer almaktadır.

Derneğimiz arıcılık sektörünün kalkınmasına katkı sağlamış bir çok projenin çözüm ortağı olmuştur. Aynı zamanda bir çok kamu kurumu ile çalışmalarda bulunarak ülkemiz de ki arıcılık politikalarının oluşmasına katkı sağlamıştır.

Fuarımızın amacı, ülkemizde arıcılığın ulusal ve uluslararası arenada tanıtılması, firmalar arasında adil rekabet ortamının oluşması, arıcılık sektöründe ki en son gelişmelerin başta arıcılarımıza ve sektörün ilgili paydaşlarına anlatılması, arıcıların eğitimine katkı sağlanması ve arıcılarımızın sıkıntılarını ilgili kamu kurumlarına anlatabileceği bir ortamın oluşması için derneğimiz Türkiye Arıcılık Fuarlarını yürütmektedir. Bu organizasyon Ankara ve İstanbul illerimiz de senede iki defa gerçekleşmektedir. Ankara ayağı iç, güney ve doğu anadolu bölgelerine hitap ederken İstanbul ayağı başta uluslararası ziyaretçi ve katılımcıyı, Trakya ve batı Anadolu da ki ziyaretçilere hitap etmektedir. Bu sene Kasım ayın da Ankara ilimiz de altıncısını gerçekleştireceği fuarın akabinde şubat ayının son haftasında İstanbul da 7. Türkiye Arıcılık Fuarını gerçekleştirecektir.

Fuarın ana katılımcı profili arıcılık sektörüne hizmet ve ürün üreten işletmeler, kamu kurum ve kuruluşları, dernek ve vakıflardır. Ayrıca son iki fuarımızda arıcılarımızın talebi doğrultusunda arı ürünleri işleme ve paketleme tesisleri de fuarımıza dahil olmuşlardır. Genel olarak ortalama 55-65 firma katılımı ile organizasyonlarımız gerçekleşmektedir. Bu sayı her fuarda artmaktadır.

Ziyaretçi grubunun %90 lık kesim arıcılarımız. (Arıcılarımızın %70 lik kesimi profesyonel yani birlik üreticisi Tarım ve Orman Bakanlığına kayıtlı arıcılarımız. %30 hobi arıcısı diye tabir ettiğimiz Tarım ve Orman Bakanlığında kaydı olamayan arıcılarımızdır.) %8 lik kesim arı ürünlerine merak duyan halk %2 diğer olarak gruplandırabiliriz. En yüksek fuar katılımız İstanbul da gerçekleşen 3. Türkiye Arıcılık Fuarın da 10.000 ziyaretçi, en az katılım 2. Türkiye Arıcılık Fuarı Ankara da 4.500 ziyaretçi olarak gerçekleşmiştir. (Katılım yoğunluğunu genel olarak hava muhalefeti belirlemektedir) Özellikle son fuarlarımızda yabancı ziyaretçi oranında ki artış katılımcı firmaları memnun etmiştir. Yabancı katılımcının ortalama %40 ı Orta Doğu ve Afrika yi oluştururken %60 ı Balkanlar Avrupa ve Türki Cumhuriyetlerden gelmektedir. (Bu veriler bütün fuarlarımızda kullandığımız kayıt ve yaka kartı hizmetlerinden ve gerekli gördüğümüz fuarlarda yaptığımız anketlerden alınmıştır. Ayrıca derneğimiz bilgi sisteminde Fuarlarımıza bu zamana kadar katılım sağlayan 25.000 tekil ziyaretçinin iletişim bilgisi yer almaktadır.)

Fuar tanıtımlarımızın temel hedef kitlesi arı ürünleri üreten arıcı ve işletmelerdir. Bu sebepten fuar tanıtımlarımızda önceki fuarlarımızda yaptığımız anketler neticesinde hedef kitlenin ilgisini çekmiş kaynaklar belirlenmiştir. Tanıtım bütçemizi bu kaynaklara oransal olarak dağıtılarak her fuara en fazla ziyaretçiyi çekmek tanıtım stratejimiz olmuştur.